Quantcast
Channel: Pénzügyi tanácsadó » családi költségvetés
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Praktikus pénzügyi tanácsok – családi költségvetés

$
0
0

Sok emberben negatív érzelmeket kelt az a szó, hogy költségvetés.  Mégis érdemes a költségvetésnek azzal a fajtájával megbarátkozni, aminek családi költségvetés a neve. Főleg azokban a családokban javasolt költségvetést készíteni, ahol a pénz sosem elég, hónap végére elfolyik, és úgymond állandó az anyagi probléma.

Elkészíthetjük excel táblába, vagy akár egy füzetbe is. Kezdetnek rögzítsük az adott hónapban fixen beérkező jövedelmet, jövedelmeket. Ebből látjuk, hogy mekkora az az összeg, amellyel az adott hónapban gazdálkodhatunk. A bizonytalan bevételek hozzáadása a bevételi oldalhoz nem javasolt. A kiadásokat osszuk fel 3 részre. Első csoportban a fix, vagy állandó kiadások legyenek, melyeket ha esik, ha fúj be kell fizetni. Itt gondolhatunk a rezsire, hitelek törlesztőrészleteire, stb.

Családi költségvetés

Családi költségvetés

A második csoportba kerülnek a mozgó költségek, melyek minden hónapban más összeget jelentenek. Ebbe a csoportba elsősorban az élelmiszerek, háztartási szerek, tisztálkodó eszközök, zsebpénz, szórakozás, gyógyszer, stb. tartoznak. Ebben a csoportban találjuk jellemzően azokat a kiadásokat, melyeken a legtöbbet tudunk spórolni. A harmadik csoportban pedig a váratlan kiadások szerepelnek. Ilyen lehet, ha elromlik a mosógép, annak a javítási költsége, vagy elszakad a gyerek cipője, újat kell venni.

Jellemzően mind a három csoportban lehet takarékoskodni, de nyilván nem egyforma mértékben. Legelőnyösebb a kiadásokat tételesen vezetni, mint például vásárlás után részletesen felírjuk, hogy mit és mennyit vásároltunk ( 5 kifli, 1 kenyér, 10 tojás, stb.) Ezt áttekintve biztosabban meg lehet állapítani, hogy hol lehetne még húzni a nadrágszíjon. Próbálja ki, mert megéri.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Latest Images

Trending Articles